Промислові генератори середньої потужності

На великих об'єктах найчастіше використовуються резервні джерела живлення, зокрема промислові дизельні енергогенератори.

Загальний вибір

Сьогодні практично повсюдно спостерігається нестабільна робота централізованого електропостачання через великі навантаження, і це не тільки в Україні через російську агресію, а й у Європі, Америці та Азії, у зв'язку з чим має місце досить швидке зношування електромереж. Саме тому на великих об'єктах найчастіше використовуються резервні джерела живлення, зокрема промислові дизельні енергогенератори. Вони мають великий ресурс роботи без необхідності відключення, а також більш економно витрачають паливо.

Придбання генератора – відповідальний захід. Вдалий вибір автономної дизельної електростанції забезпечить повну незалежність об'єкта з мінімальними витратами. А ось помилка у виборі агрегату обернеться збитками у разі відмови техніки або виходу з експлуатації елементів електромережі.

На чому зробити акцент при виборі автономного дизельного генератора і як не потрапити в маркетингові капкани виробників?

Спочатку слід внести ясність у поняття «промисловий генератор». Крім того, що пристрої цього типу використовуються для енергопостачання промислових, а значить, досить великих об'єктів. Також допускається їх використання і значних цивільних, сільськогосподарських об'єктах. Така різноманітність сфер застосування визначається насамперед потужністю генераторів. Щоб працювати без відключень, забезпечуючи електроенергією великий об'єкт, автономному джерелу живлення потрібно мати відповідну потужність.

Запити в електроенергії визначають споживачі, які потрібно забезпечити живленням. Таким чином, важливі споживана на об'єкті потужність та час автономної роботи генератора. Розрахунок потужності споживання необхідно проводити в такий спосіб. Якщо автономний генератор забезпечує виробництво або приміщення, де постійно виробляється електроенергія, всі споживачі в сумі повинні становити 50-60% від максимальної потужності генератора. Але якщо генератор лише страховка від раптових аварій на трасі електромережі, то потужність споживачів не повинна перевищувати 70-80% потужності автономного генератора.

Для того, щоб обрана модель обладнання підійшла під експлуатаційні вимоги, необхідно максимально точно розрахувати номінальне значення потужності. Це дозволить техніці витримати навантаження, що покладаються на неї.

При виборі конкретної моделі дуже важливо враховувати, в яких умовах агрегат експлуатуватиметься. Звертайте увагу на вагу та рівень шуму. Бажано вибирати моделі із захистом від перевантажень, оскільки вони безпечніші. Крім того, велике значення має витрата палива, що визначає тривалість функціонування в автономному режимі. Так, сучасні моделі можуть витрачати менше восьми літрів палива за годину, а працювати по 12 годин без заправки.

Також варто не забувати, що всі промислові генератори трифазні. Трифазні електростанції на 380 В застосовуються як у промислових цілях, так і для котеджів із трифазним розведенням мережі.

При підключенні до трифазних генераторів трифазних навантажень ситуація ясна: головне - правильно «порахувати» всіх споживачів, врахувати можливі проблеми (наприклад, високі пускові струми) і вибрати агрегат з відповідною реальною вихідною потужністю. Трифазні електростанції для споживачів 220 В застосовуються з розрахунку 1/3 потужності генератору на фазу. Крім того, при використанні трифазних електростанцій для однофазних споживачів необхідно дотримуватись умови приблизної рівності потужності споживачів, що знаходяться на різних фазах. Для нормальної роботи генератора різниця електричних потужностей на різних фазах не має перевищувати 20-25%.

Тепер про те, чому дизель. Справа в тому, що ці пристрої мають низку переваг у порівнянні з бензиновими та іншими електростанціями. А саме: високі показники безперебійної роботи генератора, застосування автоматики, яка не потребує присутності людини для запуску у разі перебоїв на зовнішніх мережах, а також здатність працювати тривалий час без контролю оператора. Крім того, це і відносна дешевизна споживаного палива та його менша витрата, високий рівень протипожежної та електричної безпеки.

Проблема забезпечення електроенергією певних об'єктів (наприклад, будівельних як універсальних з погляду споживання електрики) – актуальна завжди. І мало організувати подачу струму. Важливо зробити його стабільним, адже до джерела живлення необхідно підключати потужне обладнання. У такій ситуації не обійтися без генератора. На думку фахівців, оптимальним варіантом є дизель генераторна установка середньої потужності (ДГУ).

Дизельні генератори дозволяють забезпечити об'єкт електрикою в автономному режимі, при цьому мінімізувати витрати. Дизельні генератори середньої потужності, будучи вже промисловими, коштують набагато дорожче, ніж менш потужні побутові трифазні дизельні агрегати. Це з більш широкими можливостями застосування. Таке обладнання ефективно використовується у промислових умовах, при будівельних та ремонтних роботах.

Умовно ДГУ середньої потужності мають діапазон від 30 до 800 кВт. Чому «умовно» і з таким великим розбігом? По-перше, у професійному середовищі кордонів, визначальних, якої категорії належить той чи інший апарат, немає. По-друге, занадто швидко установки, які ще вчора вважалися напівпромисловими, переходять у розряд побутових. У результаті, подібні електростанції, знову ж таки умовно, займають нішу між невеликими та малопотужними пристроями з обмеженою сферою застосування та потужними дизельними генераторами.

Агрегати середньої потужності збалансовані за своїми робочими характеристиками, вартістю придбання та експлуатації. Середньопотужні дизельні генератори здатні витримувати досить високі стартові струми, що дозволяє їх успішно використовувати для живлення різної будівельної техніки: компресорів, насосів та іншого обладнання. Для охолодження таких генераторів застосовується рідинна система, що збільшує їхню надійність і довговічність. Моделі з низькообертовими двигунами здатні працювати без зупинки цілий рік. При масі 600-1200 кг ці установки можуть працювати до 12 годин на одній заправці при витраті від 6-22 л дизельного палива на годину. У багатьох моделях виробником передбачена можливість автоматичного чи дистанційного запуску, керування паливним клапаном, передпусковий підігрів повітря. Крім того, можливе встановлення агрегату середньої потужності на шасі для підвищення мобільності.

Орієнтуючись на об'єкт, який ви плануєте забезпечити резервним або додатковим джерелом електропостачання, вам слід відштовхуватися від розрахунку споживання потужності, що планується. Звичайно, цю процедуру краще проводити разом із фахівцями. Однак, як показує досвід, у більшості випадків цілком вистачає дизельного генератора на 50 кВт. У разі відсутності або вкрай незадовільної роботи центральних мереж електропостачання професіонали радять звернути увагу на потужніші пристрої, що добре зарекомендували себе.

У більшості випадків клас електростанції визначається двигуном, а точніше, його моторесурсом. Термін служби установок середньої потужності повинен бути не менше 20 000–40 000 годин із частотою заміни мастил не рідше ніж через кожні 100 годин роботи.

Конструктивні вимоги

Почнемо з двигуна . Вибір типу двигуна залежить від навантажень і тривалості роботи. Існують високооборотні дизельні двигуни (максимальний крутний момент доступний від 3000 об/хв) і низькооборотні двигуни (максимальний крутний момент доступний від 1500 об/хв).

Для постійної та монотонної роботи відмінно підходять низькооборотні ДГУ. Вони тихі, економічні та довговічні. Також вони мають збільшений інтервал між технічним обслуговуванням та знижене вібраційне навантаження. Ресурс подібного двигуна - від 30 000 мотогодин і вище.

Високооборотні двигуни схильні до шуму в роботі і мають менший ресурс. Вони добре підходять для резервних джерел живлення. Через максимальний момент, що крутить, на високих оборотах вони менше чутливі до пікових навантажень в мережі. Але за енергоефективність доводиться платити підвищеною витратою палива, частим технічним обслуговуванням та відносно малим ресурсом. Ресурсні показники високооборотних двигунів починаються від 15 000 мотогодин .

У середньопотужній ДГУ стінки циліндра можуть бути лише чавунні. Якщо вони алюмінієві, то це, напевно, аматорський мотор. Крім того, зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлені фільтри (повітряний, паливний, олійний). У побутових моделей зазвичай використовується папір, тому фільтри вимагають періодичної заміни.

Електрогенератор . Це блок (інша назва «альтернатор»), який виробляє електричний струм. З погляду класифікації, генератори бувають синхронними та асинхронними. Відповідно, і можливості середньопотужної ДГУ відрізняються залежно від типу електрогенератора.

Синхронні генератори менш точні, але придатні для аварійного електроживлення офісів, холодильних установок, обладнання заміських будинків, дач, будівельних об'єктів. Такі електрогенератори без проблем справляються з енергопостачанням електроінструментів та електродвигунів із реактивним навантаженням до 65% від свого номіналу. Вони легше переносять пускові навантаження, здатні короткочасно, трохи більше 1 сек, видавати струм в 3 – 4 разу вище номінального, і виробляють «чистіший» струм. Рекомендуються для живлення електродвигунів, насосів, компресорів та іншого електроінструменту, а також підключення зварювального апарату.

Асинхронні генератори через простоту своєї конструкції більш стійкі до короткого замикання (зварювальні апарати) і більш стійкі до перевантажень. Вихідна напруга має менше нелінійних спотворень (дуже плавна синусоїдальна хвиля). За рахунок цього забезпечується підтримка напруги із високою точністю. Застосування асинхронного генератора дозволяє запитувати від агрегату як промислові пристрої, не критичні до форми вхідної напруги, а й апаратуру, чутливу до перепадів напруги (медичне устаткування, електронну техніку). Асинхронний генератор – ідеальне джерело струму для підключення активного або омічного навантаження: ламп розжарювання, побутових електроплит, електронагрівачів та ін. Дозволяє підключати електроінструменти та електродвигуни з реактивною потужністю до 30% від номіналу. При підключенні індуктивних навантажень необхідний запас потужності в 3-4 рази. Як внутрішньополюсна , саморегульована машина без щіток і контактних кілець, генератор має ступінь захисту IP 54 і не вимагає технічного обслуговування. Перевантаження цих генераторів не допустиме.

Рекомендації щодо експлуатації

Перед запуском слід завжди перевіряти пристрій на предмет протікання, а також контролювати рівень палива та олії. Надійна робота основних вузлів механізму забезпечується за допомогою встановлення пристрою на рівній поверхні, що додатково зменшить рівень вібрацій і, відповідно, рівень шуму.

Завдяки контрольній панелі можна спостерігати за електричними параметрами на виході (напруга і частота). У зимовий час слід дотримуватись правил експлуатації пристроїв цього типу. Зокрема, йдеться про попередній підігрів механізму. Це рекомендується робити за температури нижче 5 градусів.

Необхідно уникати експлуатації генератора на прикордонних значеннях параметрів, що веде до перевантаження та швидкого зношування деталей основних вузлів пристрою. Електростанція має бути заземлена, без цього не можна подавати навантаження.

Таким чином, з великогабаритним та потужним обладнанням слід поводитися особливо акуратно. Якщо вихід з ладу невеликих пристроїв менш критичний через їх невелику вартість, то дорога техніка промислового типу обслуговує великі об'єкти, отже, подвійно важливо підтримувати таке устаткування робочому стані.

Обслуговування та сервіс

Поки дизель-генераторна установка нова, вона не викликає клопоту та нарікань у роботі. Висока якість виготовлення та правильна експлуатація дозволяють говорити про надійність агрегату. Але настає перше технічне обслуговування, і ви розумієте, що витратні запчастини придбати проблематично, а фахівця викликати дорого чи взагалі нереально.

Щоб уникнути подібної негаразди, задумайтеся про сервісне та гарантійне обслуговування заздалегідь, на етапі покупки. Правильні продавці пропонують відповідний рівень сервісу та пошуку необхідних запчастин для обслуговування та ремонту на місцевому рівні, укладаючи договори із сервісними організаціями у містах України. Пропонуючи широкі гарантійні можливості за умовчанням, представник зарубіжної компанії, звичайно, дістанеться установки, що вийшла з ладу, але питання — коли?

У деяких ситуаціях щогодини простою виробництва без електроенергії може коштувати як фінансових втрат, а й життя людей. Так само як і оперативність ремонтів, час доставки запчастин, розуміння принципу роботи електростанції штатними фахівцями. При роботі дизельної електростанції у підвищених навантаженнях струмовіддачі, наприклад, в екстремальних погодних умовах, неминуче підвищений знос та ризик виходу агрегату з ладу.

Висновок

Дизельні генератори середньої потужності є важливим та незамінним обладнанням у різних галузях діяльності, таких як індустрія, будівництво, сільське господарство і навіть побутове використання для безперебійної роботи у різних умовах. Вони мають високу ефективність, надійність і довговічність, а їх технічні характеристики та особливості дозволяють використовувати їх для різних типів установок і потреб. Вони забезпечують надійне енергозабезпечення за умов відсутності централізованої мережі електропостачання.

При виборі дизельного генератора необхідно враховувати його потужність, технічні характеристики та функціональні можливості, щоб забезпечити максимальну надійність та ефективність роботи.

Під час вибору установки автономного живлення одну з найважливіших ролей відіграє високий рівень безпеки. Дизельні електростанції відповідають за всіма вимогами. Дизельне паливо не вибухонебезпечне і зможе мимоволі спалахнути, що дозволяє встановлювати біля генератора ємності з паливом. Дизельний вихлоп не містить чадного газу, який може зашкодити персоналу підприємства. Дизельні установки середньої потужності по праву займають лідируючу позицію над ринком джерел резервного харчування підприємствам.

Повний перелік дизельних генераторів на сайті Bezpeka-SHOP.com.